menu

Alkoholizm – rozprzestrzenienie choroby.

1 czerwca, 2022


Alkohol jest bardzo łatwo dostępny w dzisiejszych czasach. Posiadamy mnóstwo możliwości oraz okazji do picia. Nasze społeczeństwo wyraziło społeczną akceptację na spożywanie alkoholu. Przerażająca jest ciągle przyspieszająca inicjacja alkoholowa nieletnich. Coraz młodsi ludzie sięgają po napoje wysokoprocentowe. Z tego względu uzależnienie dotyczyć może już najmłodszych. Alkoholizm można wynieść z domu bądź nabyć w wyniku niepowodzeń życiowych. Jest wiele powodów, dla których ludzie zaczynają nadmiernie spożywać alkohol. W Polsce alkoholizm zajmuje wysoką pozycję pośród innych patologii społecznych. Aż 50% nastolatków w wieku około 14 roku życia przynajmniej raz w życiu próbowało alkoholu. 

Nie ma jednoznacznego czynnika, który powodowałby alkoholizm. Czasami jest to kombinacja wielu sytuacji, które spowodowały sięgnięcie po alkohol. Wyróżniamy mnóstwo czynników psychologicznych, społecznych oraz biologicznych, które mają wpływ na uzależnienie od alkoholu. To czy dojdzie do uzależnienia zależy od nas i naszych predyspozycji osobowościowych. Warto mieć to na uwadze podczas pierwszej utraty kontroli nad piciem. 

Alkoholizm objawy oraz przebieg

Do najbardziej charakterystycznych objawów alkoholizmu zaliczamy: utratę kontroli nad spożywanym alkoholem, głód alkoholowy objawiający się fizjologicznym domaganiem się danej substancji przez organizm, utratę dotychczasowych zainteresowań, koncentracja życia wokół alkoholu, spożywanie go, mimo szkodliwości jaką powoduje, zwiększenie tolerancji, poczucie wewnętrznego przymusu spożywania alkoholu etylowego. 

Choroba jest bardzo ciężka i wolno postępuje. Każdy objaw przynosi nowe szkody w zakresie funkcjonowania psychicznego, fizycznego oraz społecznego. Cały proces uzależniania się przebiega w 4 etapach.

  • 1 etap – faza wstępna – zaczyna się od poznania korzystnego wpływu alkoholu na samopoczucie. Jest to faza picia towarzyskiego, podczas której zachowany jest umiar oraz kontrola nad piciem. Stopniowo zaczyna wzrastać tolerancja na alkohol i osoba chora potrzebuje spożywać coraz większe dawki trunków. 
  • 2 etap – faza zwiastująca – zwykle stwierdzana jest w momencie pojawienia się luk w pamięci. Osoba uzależniona przestaje pamiętać okoliczności picia, co zaczyna się regularnie powtarzać. Już na tym etapie występuje picie w samotności oraz wyrzuty sumienia spowodowane ilością spożywanego alkoholu. Uzależniony poszukuje coraz więcej okazji do picia i zaczyna koncentrować swoje życie wokół picia. 
  • 3 etap – faza krytyczna – pojawia się, gdy następuje całkowita utrata kontroli nad piciem. Osoba uzależniona nie potrafi przestać pić do momentu silnego upojenia. Zaczyna się pojawiać głód alkoholowy, który sprawia, że uzależniony zaniedbuje swoje wszystkie sprawy oraz obowiązki na rzecz alkoholu. Pojawia się zaniedbanie oraz problemy w rodzinie, a nawet utrata pracy. 
  • 4 etap – faza chroniczna – ostatni etap, który prowadzi prosto do autodestrukcji oraz bardzo często śmierci. Alkoholik wkracza w wielodniowe ciągi alkoholowe, z których nie jest w stanie wyjść. Następuje gwałtowne obniżenie tolerancji na alkohol i uzależniony może upić się niewielką dawką etanolu. Wszystko to prowadzi do utraty zasad moralnych oraz zatraceniu się w alkoholizmie. 

Problemy zdrowotne alkoholików

Duża ilość alkoholików leczy się z powodu problemów w zakresie układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego, nerwowego oraz oddechowego. Alkohol jest również odpowiedzialny za powstawanie wielu rodzajów nowotworów. U osób uzależnionych od alkoholu bardzo narażona jest wątroba, której funkcjonowanie jest znacznie upośledzone przez nadmierne ilości toksyn alkoholowych. To bardzo ważny narząd, który ma za zadanie zneutralizować alkohol poprzez rozłożenie go na aldehyd octowy i wydalenie przez nerki. To właśnie alkoholicy mają wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia stłuszczenia, marskości oraz niewydolności wątroby. 

Alkohol bardzo silnie oddziałuje na mózg. Osoby długotrwale spożywające nadmierne ilości alkoholu etylowego mają problemy z podstawowymi czynnościami poznawczymi. Dochodzi do uszkodzenia komórek nerwowych, które odgrywają ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka. Nawet niewielkie ilości alkoholu odpowiedzialne są za zaburzone racjonalne myślenie, pogorszenie koordynacji ruchów, błędną ocenę odległości oraz rozproszenie uwagi. 

Alkohol ma również wpływ na naszą psychikę. Temat ten jest wciąż mało rozpowszechniany. Leczenie chorób psychicznych jest znacznie cięższe i wymaga wieloletniej pracy. Nadużywając alkoholu ryzykujemy wystąpieniem trudnych zaburzeń psychicznych, które mogą uniemożliwiać prawidłowe i komfortowe funkcjonowanie. Alkoholicy cierpią na psychozy, zaburzenia dwubiegunowe, lęki oraz depresję alkoholową. Psychika człowieka uzależnionego jest w ciężkim stanie i bardzo łatwo ulega destrukcji. Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, dlatego powinniśmy zwracać uwagę na skutki alkoholizmu w tym zakresie. 

Alkoholizm w rodzinie

Alkoholizm niszczy wszystkie relacje. Rodzina nie jest w stanie zignorować lub uciec od problemu, jakim jest uzależnienie od alkoholu. W rodzinie pojawiają się problemy z komunikacją, lęk, agresja, a nawet przemoc domowa. Zachowania członków rodziny pozostają w ścisłym związku ze sobą, dlatego problem jednej osoby przytłacza również inne. Dochodzi do zerwania więzi, które utrzymują rodzinę razem. Dzieci wychowywane w takim domu przyglądają się danej sytuacji i nieświadomie przyjmują dany model rodziny. Warto podjąć się leczenia, jeśli nie dla siebie, to dla niewinnych dzieci, których przyszłość leży w rękach rodziców. 

Jak wyjść z alkoholizmu?

Jedno jest pewne, alkoholizm jest chorobą nieuleczalną. Nie da się tak po prostu z niej wyjść. Alkoholikiem będzie się zawsze. Jednak można nim być w stanie trzeźwości, kiedy to skutki oraz przebieg choroby zostanie wstrzymany. Bardzo ważne jest, aby alkoholik sam chciał podjąć się leczenia. Nie da się przeprowadzić terapii, gdy dana osoba w głębi serca tego nie chce. Warto jest w takich momentach posłuchać bliskich osób, których życie z alkoholikiem również wywróciło się do góry nogami. Alkoholizm dotyka całe rodziny oraz społeczeństwo. Bezpieczniej dla wszystkich będzie, gdy taka osoba podda się leczeniu. 

Dzisiejsze czasy oferują różnorodne metody leczenia alkoholizmu. Nie musimy zmuszać się do spotkań grup AA, jeżeli nie czujemy się tam komfortowo. W każdej chwili można skorzystać z terapii indywidualnej bądź rodzinnej. Psychologia posiada wiele nurtów, z których jeden z nich z pewnością trafi do danej osoby. Wystarczy trochę zainteresować się danym tematem oraz dobrać coś odpowiedniego. Alkoholicy mają do dyspozycji także odwyk w oddziale zamkniętym, który przeprowadzany jest pod opieką specjalistów. Dla osób preferujących leczenie domowe można zaproponować: wszywka Wrocław. Bardzo łatwo jest sięgnąć po alkohol, ale równie prosto można pozostać w abstynencji, szczególnie, gdy jest tyle miejsc, które pomagają alkoholikom powrócić do normlanego życia. Wystarczy tylko chcieć.