menu

Co zrobić żeby nie wrócić do picia alkoholu?

28 lipca, 2022


Jak mówi znane Polakom powiedzenie – człowiek nie wielbłąd i pić musi! Niestety, nasi rodacy często zamiast sięgać po wodę, soki czy elektrolity w płynie coraz chętniej sięgają po napoje wyskokowe. Piwo, wino czy wódka wpisały się w nasze codzienne życie i już nikogo nie dziwi wypicie jednego piwka wieczorem przed snem. Czy tak częste spożywanie alkoholu jest jednak bezpieczne? Nawet jeśli to „tylko jedno piwko”, to wypijanie go każdego dnia, łatwo doprowadza do uzależnienia od alkoholu.

Alkoholizm to poważna choroba, która polega na fizycznym oraz psychicznym uzależnieniu od etanolu. Osoba uzależniona, mimo świadomości, że spożywanie tak dużej ilości alkoholu mu szkodzi, sięga po niego nadal. Uzależnienie od alkoholu można leczyć, nie jest to jednak choroba uleczalna, a osoby, które zakończyły leczenie alkoholowe z sukcesem i pozostają w trzeźwości, mówią o sobie trzeźwy alkoholik. Każda osoba, której udało się wyrwać ze szponów alkoholizmu, musi włożyć wiele siły w to, by nie powrócić do picia, a pokusy czyhają na każdym kroku…

Samoobserwacja – jako jeden ze sposobów, aby nie wrócić do picia

Głównym sposobem, który należy stosować, by nie powrócić już do picia jest samokontrola oraz obserwacja samego siebie. Uczęszczanie na spotkania AA oraz do innych grup wsparcia, jest również bardzo pomocne, gdyż pozwala na wczesne wyłapanie objawów świadczących o zagrożeniu powrotu do picia. Poznanie siebie w trakcie terapii to bardzo ważna kwestia, która w życiu codziennym daje umiejętność rozpoznania wszystkich sytuacji potencjalnie groźnych dla alkoholika.

Program HALT i asertywne odmawianie alkoholu

Kolejną metodą, która jest rozpowszechniona wśród trzeźwych alkoholików jest program HALT. Jego nazwa wzięła się od pierwszych liter angielskich słów, które kolejno oznaczają głód, złość, samotność oraz zmęczenie (hungry, angry, lonely, tired). Według programu HALT, osoba uzależniona nigdy nie powinna być głodna, samotna, zła lub zmęczona. Wszystkie powyższe stany mogą doprowadzić do gorszego samopoczucia, które z kolei przekłada się na pojawienie się głodu alkoholowego, a tym samym zwiększa się ryzyko nawrotu choroby. Zdarza się, że zwykłe pragnienie brane jest u osoby uzależnionej za głód alkoholowy. Świetnym sposobem jest posiadanie przy sobie zawsze butelki z wodą mineralną, gdyż napicie się jej może naprawdę rozwiązać problem rzekomego głodu alkoholowego. 

 

Warto również nauczyć odmawiać się napicia alkoholu w asertywny sposób. Najlepiej, gdy osoba uzależniona informuje swoje towarzystwo, że w związku ze swoim problemem nie będzie spożywać alkoholu – w takim przypadku uporczywe namawiania i pytania w stylu „No ze mną się nie napijesz?” kończą się bardzo szybko. Jeżeli jednak osoba uzależniona z jakiegoś powodu nie chce się przyznać do swojej choroby, powinna krótko, acz uprzejmie odmawiać alkoholu, bez zbędnych tłumaczeń i wyjaśnień.

Kolejną z metod, które mogą pomóc w trakcie zwątpienia w samego siebie, może okazać się modlitwa lub stosowanie mantry. W zależności od doświadczeń życiowych, powtarzanie sobie, że wszystko będzie w porządku, a także wiara w dobre słowo, okazuje się zbawienne dla wielu osób.

Warto również w momencie gdy alkoholik czuje, że zbliża się sytuacja, w której może powrócić do picia, regularnie uczestniczyć w spotkaniach AA lub innej grupie wsparcia. Regularność pozwoli na ustabilizowanie sytuacji oraz na dostateczne wsparcie w walce o kolejny dzień w trzeźwości.

Kontakt z innym trzeźwym alkoholikiem

Warto utrzymywać kontakt z innymi trzeźwymi alkoholikami, gdyż jak powszechnie wiadomo „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”. Wspólne wsparcie w najtrudniejszych momentach życia jest kluczowe dla pozostania w abstynencji. Gdy uzależniony czuje, że zbliża się jeden z tych trudnych momentów, powinien zatelefonować lub spotkać się ze swoim przyjacielem, który zawsze go wesprze. Oczywiście taka relacja powinna być obustronna.

Jeżeli nie mamy nikogo na tyle bliskiego, by skontaktować się z nim w kryzysowej sytuacji, należy skontaktować się ze swoim ośrodkiem leczenia lub terapeutą z grupy wsparcia. Niekiedy sama świadomość tego, że mamy kogoś bliskiego i godnego zaufania powoduje, że łatwiej jest przetrwać trudy bycia trzeźwym alkoholikiem.

Unikanie czynników wywołujących chęć napicia się

Jedną z najważniejszych zasad, do której należy się stosować, by zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby alkoholowej, jest unikanie czynników, które wywołują sytuacje potencjalnie niebezpieczne. Czym są takie sytuacje? Są to zdarzenia, które doprowadzić mogą do nawrotu choroby alkoholowej. Do sytuacji potencjalnie niebezpiecznych zaliczamy przede wszystkim:

  1. posiadanie w swoim domu napojów wyskokowych oraz przedmiotów, które kojarzą się z piciem, na przykład: kieliszków, kufli, otwieraczy do wina, podkładek pod piwo;
  2. przebywanie w miejscach, które kojarzą się z życiem w uzależnieniu; bardzo ważne jest unikanie wszelkich pubów czy sklepów, w których nabywało się i spożywało alkohol;
  3. utrzymywanie kontaktu z „przyjaciółmi od kieliszka”, którzy w dalszym ciągu piją i na pewno będą namawiać do napicia się z nimi;
  4. polewanie alkoholu innym na imprezach okolicznościowych, a także siedzenie nieopodal butelek z alkoholem;
  5. sytuacje silnego stresu oraz długotrwałe przebywanie w samotności również mogą zwiększyć ryzyko odczuwania głodu alkoholowego;
  6. brak dodatkowego zajęcia, nadmierna nuda powodują, że trzeźwy alkoholik coraz częściej zaczyna rozważać sięgnięcie po kieliszek.

Jak zatem radzić sobie z sytuacjami potencjalnie niebezpiecznymi? Przede wszystkim trzeźwy alkoholik powinien regularnie uczestniczyć w spotkaniach grup wsparcia, by cały czas mieć świadomość, że nie jest sam ze swoim problemem. Bardzo pomocne jest odpowiednie zagospodarowanie sobie czasu – znalezienie nowej pasji lub powrót do zainteresowań sprzed choroby. Dzięki zapełnionemu grafikowi, alkoholik nie będzie odczuwał nudy, która bywa powodem do napicia się alkoholu.

Wszywka alkoholowa Esperal – wspomaga utrzymanie abstynencji

Jednym ze sposobów farmakologicznych, który pomaga w utrzymaniu abstynencji jest wszywka alkoholowa Wrocław. Znana już od lat, pozwala na zachowanie trzeźwości w trakcie leczenia alkoholowego, ale również po jego zakończeniu. Jak to się dzieje, że Esperal działa tak skutecznie? Złamanie abstynencji w trakcie terapii awersyjnej, wiąże się z bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami w postaci bóli głowy, nudności, wymiotów, kołatania serca, nadmiernego pocenia się, skoków ciśnienia, a także spadku nastroju i odczuwaniu lęku, a także silnego niepokoju dotyczącego swojego zdrowia i życia. Objawy te pojawią się za każdym razem, gdy alkoholik złamie zakaz picia i potrafią utrzymać się nawet do 10 godzin! Warto wiedzieć, że wszywka alkoholowa nie zmniejsza głodu alkoholowego, ten pozostaje taki sam jak przed zaszyciem. Zmienia się jednak podejście do alkoholu, spowodowane działaniem wszywki – chory odczuwa wstręt do alkoholu oraz lęk przed ponownym przeżyciem występujących objawów.