menu

Depresja alkoholowa – jak walczyć z depresją?

30 września, 2021


Jednym z wielu problemów dotykających osoby uzależnione od alkoholu są objawy depresyjne. Problem ten dotyczy nie tylko osób cierpiących na alkoholizm, ale także osób spożywających alkohol sporadycznie, ale w nadmiernych ilościach.

Alkohol a depresja – toksyczny związek

Wielu terapeutów wskazuje na ścisły związek pomiędzy depresją, a alkoholem. Powszechna dostępność alkoholu sprawia, że uważany on remedium na wszelkie niepowodzenia. Osoby podatne na chorobę alkoholową żyją w przekonaniu, że pod jego wpływem odnajdą ukojenie i zapomną o problemach lub sobie z nimi poradzą. Tego rodzaju poglądy powielane są często w rodzinie, w której istniał problem alkoholowy. 

Niestety ta metoda doprowadzi do chwilowej poprawy samopoczucia, a następnie problemy powróci wraz ze wzrostem siły, a nowy problem powróci.

Niestety takie podejście prowadzi do chwilowego poprawienia nastroju, a następnie w momencie trzeźwienia problemy powracają ze wzmożoną siłą i dochodzą do nich kolejne. W wyniku powtarzających się zachowań możliwe jest pojawienie się dokuczliwych dolegliwości, skutkujących nerwicą alkoholową.

Zaburzenie psychiczne jakim jest depresja alkoholowa można podzielić na dwa typy: pierwotny alkoholizm z wtórną depresją oraz pierwotną depresję z wtórnym alkoholizmem. Statystki dowodzą, że tylko w 10% przypadków główną rolę odegrała depresja, a alkohol pojawił się jako jej następstwo. Natomiast u 90% uzależnionych od wyrobów alkoholowych objawy depresji pojawiły się dopiero podczas trwania nałogu. Stany depresyjne po alkoholu najczęściej dotykają mężczyzn. Jednak najnowsze dane ukazały, że w ostatnim czasie znacznie wzrosła zachorowalność kobiet. Uzależnienie od wyrobów alkoholowych prowadzi do licznych konsekwencji zdrowotnych i zaburzeń w sferze funkcjonowania społecznego. Nieleczona depresja i alkoholizm prowadzą do całkowitego wyniszczenia organizmu, a nawet śmierci.

Stany depresyjne po alkoholu – depresja alkoholowa objawy

Depresja po alkoholu wyróżnia się szeregiem charakterystycznych objawów, które można porównać z typowymi objawami depresji, Jeśli podejrzewamy u kogoś z bliskich depresję alkoholową musimy wiedzieć, że do najczęstszych objawów tego schorzenia należą m.in. trudności z zasypianiem lub spanie zbyt długo, chroniczny smutek i przygnębienie, brak wiary w siebie, niska samoocena, apatia, poczucie winy, obniżona sprawność intelektualna itp.
W zaawansowanej fazie występuje zwiększone prawdopodobieństwo myśli i zachowań samobójczych.

Depresję alkoholową wyróżnia dodatkowo uzależnienie od wszelkich dostępnych trunków.

Osoba cierpiąca na depresję po alkoholu powinna być diagnozowana i leczona
u specjalisty w dziedzinie psychiatrii. Aby objąć pacjenta kompleksową opieką należy zgłosić się do lekarza, który posiada doświadczenie w leczeniu uzależnień. 

Depresja a alkohol – kiedy możemy mówić o depresji alkoholowej?

Najczęściej występuje ona w następujących sytuacjach, gdy:

 • przyczyną sięgania po alkohol  są przewlekłe zaburzenia nastroju i apatia (w tym przypadku depresja jest pierwotną przyczyną alkoholizmu, a trunki mają za zadanie zwalczyć wszystkie objawy towarzyszące depresji)
 • pojawia się uzależnienie od wyrobów alkoholowych
 • chory nagle odstawi alkohol (tym przypadku depresja objawia się, jako symptom tzw. zespołu abstynencyjnego)
 • pacjent pokonał alkoholizm, a depresja pojawia się jako jeden z objawów długotrwałej abstynencji

Pierwotna depresja alkoholowa

Występuje, gdy depresja pojawiła się jako pierwsza, a długotrwałe obniżenie nastroju było powodem sięgania po alkohol i doprowadziło do uzależnienia. Depresja sama w sobie nie musi kończyć się ani alkoholizmem, ani depresją alkoholową. Mechanizm ten działa jedynie u 10 proc. alkoholików, częściej w przypadku mężczyzn. Jego przyczyną może być podłoże środowiskowe, ale także inne czynniki, które powodują rozwój choroby alkoholowej, a w jej następstwie również nerwicę po odstawieniu alkoholu:

 • Wygórowane oczekiwanie wobec siebie i nadmierny autokrytycyzm;
 • Brak umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami, stresem, złym nastrojem i porażkami;
 • Potrzeba szybkiej poprawy nastroju w wyżej wymienionych przypadkach;
 • Silne i powracające uczucie braku sensu i celu w życiu;
 • Brak wiary we własne siły i niska samoocena;
 • Poczucie osamotnienia i wykluczenia;
 • Napady lęku i myśli samobójcze.

Stan normalny uznany jest wtedy, gdy wyżej wymienione czynniki pojawiają się pojedynczo lub przejściowo.

Wtórna depresja alkoholowa

Według statystyk pierwotny alkoholizm z wtórną depresją dotyczy aż 90% przypadków. Na tej podstawie stwierdza się, że u większości alkoholików najpierw rozwija się nałóg, którego skutkiem jest obniżenie nastroju, a następnie pojawia się szereg innych dokuczliwych objawów.  Jednym z nich jest nerwica alkoholowa, która nasila się w chwili, gdy chory uświadamia sobie swoją trudną sytuację życiową. Narastające problemy prywatne i zawodowe powodują stany lękowe, poczucie winy i osamotnienia. Często pojawiają się myśli samobójcze. 

Alkohol wywołuje depresję również na płaszczyźnie biochemicznej, jego nadmiar pobudza zmiany elektrofizjologiczne w mózgu odpowiedzialne za depresję, padaczkę i majaczenie. Dodatkowo oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy i powoduje niedobory witamin, wywołując zaburzenia hormonalne.
W niektórych przypadkach wywołuje głód alkoholowy.

Depresja alkoholowa – leczenie

Depresja alkoholowa to choroba trudna do wyleczenia. Wymaga wielotorowego
i specjalistycznego leczenia przez wykwalifikowanych specjalistów, a także niezbędnego wsparcia bliskich oraz najbliższego otoczenia. W leczeniu tego schorzenia bardzo ważną rolę odgrywa fachowa pomoc psychologiczna, której działania powinny być ukierunkowane jednocześnie na walkę z uzależnieniem i objawami depresji. 

W leczeniu depresji, jak i alkoholizmu bardzo pomocne jest stosowanie farmakoterapii odpowiednio dobranej do indywidualnego stanu pacjenta. Pomimo tego, że skuteczność farmakoterapii jest wysoka, ważne jest by chory całkowicie powtrzymał się od spożywania alkoholu. Wypicie alkoholu podczas przyjmowania leków grozi zatruciem, które może zakończyć się śmiercią. 

Podsumowując alkoholizm jest chorobą nieuleczalną o przewlekłym charakterze, w której często występują nawroty. Dlatego ważne jest, aby chorego pacjenta doprowadzić do trwałej abstynencji.