menu

Ile trwa terapia AA?

13 czerwca, 2022


Alkoholizm to choroba, a więc jak każdą inną chorobę należy go  leczyć. Leczenie choroby alkoholowej to głównie terapia, ale również metody farmakologiczne, które wspierają leczenie terapeutyczne. Terapia odwykowa trwa od kilkunastu miesięcy do około dwóch lat, ze względu na złożoność choroby oraz wiele jej aspektów do przepracowania. Jak dokładnie wygląda leczenie alkoholizmu? Postaramy się przybliżyć ten proces poniżej.

Rozpoczęcie terapii

Pierwszym krokiem, który prowadzi do rozpoczęcia terapii alkoholowej, jest przyznanie się osoby chorej, że ma problem. Bez takich przemyśleń każde, nawet najlepsze leczenie alkoholowe nie będzie przynosiło efektów, gdyż nie da się zmusić osoby chorej do leczenia, gdy twierdzi ona, że problem nie istnieje.

Jeżeli jednak alkoholik zda sobie sprawę z powagi swojej choroby i poszuka pomocy, najczęściej pierwszym etapem leczenia alkoholowego jest odtruwanie alkoholowe. Dlaczego właśnie odtruwanie?

Dzieje się tak dlatego, że warunkiem do rozpoczęcia terapii podstawowej jest bezwzględna trzeźwość, a bardzo ciężko jest ją zachować lub uzyskać, gdy jest się w ciągu alkoholowym. Odtruwanie alkoholowe pomaga w bezpieczny sposób usunąć toksyny alkoholowe, uzupełnia niedobory witamin oraz minerałów, a także wzmacnia siły witalne osoby uzależnionej. 

Kolejnym krokiem, na który często decydują się alkoholicy jest wszycie wszywki alkoholowej Esperal Wrocław. Dlaczego? Wszywka pozwala na utrzymanie abstynencji po przeprowadzonym odtruwaniu, a tym samym pozwala osobie chorej na kontynuowanie leczenia.

Odtruwanie alkoholowe oraz wszywka Esperal skutecznie wspierają leczenie alkoholizmu.

Miejsce leczenia podczas terapii alkoholowej

Wszywka oraz odtruwanie nie są jednoznaczne z wyzdrowieniem – jest to dopiero początek drogi do trzeźwości pacjenta. Bardzo ważne jest, by po zastosowaniu tych metod zgłosić się na leczenie odwykowe, które może odbywać się zarówno stacjonarnie, jak i ambulatoryjnie. Jaki zatem rodzaj leczenia wybrać?

Wszystko zależy od tego w jakiej sytuacji znajduje się osoba uzależniona. Jeżeli wie, że nie będzie w stanie samodzielnie zachować trzeźwości, będzie miała problemy z dojeżdżaniem na terapię, a jej najbliższe środowisko będzie utrudniać zachowanie abstynencji, najlepiej wybrać ośrodek z terapią zamkniętą. Przebywanie przez kilka tygodni w zamkniętym środowisku na pewno wpływa pozytywnie na pacjenta, pozwala na swego rodzaju reset oraz odcięcie się od dotychczasowych problemów.

W przypadku, gdy chory wie, że sobie poradzi lub nie może pozwolić sobie na terapię poza miejscem swojego zamieszkania, najlepszym wyborem będzie dojeżdżanie na sesje terapeutyczne.

Każda z terapii ma swoje wady i zalety i należy dostosować ją do swoich indywidualnych potrzeb.

Jaki jest czas trwania odwyku alkoholowego?

Choroba alkoholowa to trudna do wyleczenia przypadłość, dlatego należy mieć świadomość, że terapia to długa droga do pełnej trzeźwości. Związane jest to ze złożonością choroby i jej charakterem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. 

Pełna terapia alkoholowa trwa zazwyczaj kilka-kilkanaście miesięcy, czasem ponad dwa lata, jest to jednak czas, który warto poświęcić, by powrócić do pełni zdrowia oraz odzyskać kontrolę nad swoim życiem i podejmowanymi decyzjami.

Czas trwania terapii odwykowej to sprawa indywidualna dla każdego przypadku chorobowego, bo choć przebieg choroby alkoholowej jest podobny u wszystkich, to jednak każdy człowiek jest inny i należy podchodzić do problemu jednostkowo.

Jak przebiega odwyk oraz jakie są jego skutki?

Odwyk alkoholowy ma charakter indywidualny. Oznacza to, że przed rozpoczęciem leczenia, lekarze i terapeuci przeprowadzają z pacjentem wywiad medyczny, dzięki któremu mogą określić stan zdrowia pacjenta, jego etap uzależnienia oraz inne aspekty medyczne. Dzięki takiemu działaniu będą mogli określić najodpowiedniejsze metody leczenia dla każdego pacjenta. Oczywiście takie ustalenia nie są sztywnymi ramami, a jedynie podstawowym planem, który w czasie może ulec modyfikacji, jeśli lekarza lub sam uzależniony stwierdzą, że metody leczenie są nie do końca efektywne.

W trakcie terapii alkoholowej duży nacisk kładzie się na sesje psychoterapeutyczne, które przybierają formę sesji indywidualnych oraz terapii grupowej. W trakcie takich spotkań alkoholik z terapeutą omawiają przyczyny powstania choroby i jej skutki w życiu chorego. Alkoholik uczy się żyć ze swoją chorobą, uczy się również poznawać i kontrolować swoje emocje. Alkoholizmowi najczęściej towarzyszą również inne choroby lub zaburzenia, dlatego ważne jest, by móc przepracować problemy bardzo dokładnie, by skutecznie wyjść z choroby.

Terapia odwykowa to również rozmowy z pacjentem na temat sytuacji potencjalnie niebezpiecznych, z którymi spotykać się będzie alkoholik po zakończeniu leczenia. Czym są takie sytuacje? Są to okoliczności, które prowadzą do ponownego napicia się alkoholu lub sytuacje, które  mogą doprowadzić w późniejszym czasie do nawrotu choroby. W czasie trwania terapii pacjent wypracowuje sobie nowe nawyki oraz mechanizmy obronne, które pozwolą mu na pozostanie w trzeźwości. Alkoholika uczy się również jak unikać alkoholu oraz jak asertywnie odmawiać alkoholu w towarzystwie.

W trakcie terapii pacjent szuka również nowego celu w życiu oraz zainteresowań, które pozwolą wypełnić czas, który wcześniej poświęcał na picie, a to wszystko po to, by nie wrócić już do nałogu.

Bardzo ważną kwestią jest wybór odpowiedniej placówki, w której przeprowadzone zostanie leczenie. Tylko odpowiednio wykształceni lekarze oraz psychoterapeuci będą w stanie zapewnić choremu odpowiednią opiekę, która przełoży się w przyszłości na zdrowie pacjenta. W większości placówek oferowana jest również pomoc dla rodzin osób uzależnionych, gdyż wsparcie najbliższych jest również bardzo ważną kwestią.

W walce z uzależnieniem warto sięgnąć po pomoc specjalisty

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, alkoholizm jest chorobą, a więc należy zgłosić się po pomoc do lekarza specjalisty. Alkoholizm można leczyć na każdym jego etapie, a przebieg leczenia uzależniony jest od tego jak długo trwa uzależnienie, jak jest silne oraz w jakim stanie jest osoba uzależniona. Warto mieć świadomość, że długie uzależnienie od alkoholu nie jest możliwe do wyleczenia domowymi sposobami, a zaprzestanie picia nie jest tym samym co wyjście z choroby. Wyjście z choroby gwarantuje jedynie skutecznie przeprowadzona terapia alkoholowa, którą przeprowadza się w specjalistycznym ośrodku przez doświadczonych lekarzy i terapeutów.

Aby leczenie było skuteczniejsze i łatwiejsze dla osoby uzależnionej, warto na jego początku skorzystać z metod pomocniczych – odtruwania alkoholowego oraz wszywki alkoholowej Esperal. Obie metody wspierają wyjście z nałogu i pomagają łagodniej przejść przez trudne początku odwykowe. Pamiętajmy jednak, by zgłaszać się tylko do sprawdzonych i profesjonalnych placówek, które oferują leczenia oraz zabiegi wspomagające, gdyż wybranie miejsca, które budzi nasze wątpliwości, może stworzyć zagrożenie naszego zdrowia, a nawet życia!