menu

Jak namówić kogoś na leczenie alkoholizmu? 

5 stycznia, 2023


Wiesz, że bliska ci osoba musi przestać nadużywać alkoholu i skonfrontować go z tym. Kiedy ktoś odmawia leczenia lub nawet nie przyznaje się do problemu, jest to druzgocące dla każdego, kto chce pomóc. Ale pamiętaj, chociaż uzależnienie jest okrutną chorobą, to tak jak w przypadku innych chorób, można z nim walczyć. 

Jeśli bliska Ci osoba zmaga się z uzależnieniem, ale odmawia leczenia, możesz czuć się bezradny, przestraszony i sfrustrowany. Nie ma magicznej recepty na to, jak sprawić, by ktoś poszedł na odwyk. Nie możesz zmusić osoby dorosłej do pójścia na terapię odwykową lub alkoholową, ale istnieją pewne sposoby, dzięki którym możesz pomóc jej zdobyć motywację, której potrzebuje, aby dobrowolnie się tam udać. Dowiedz się, jak pomóc alkoholikowi, który nie chce pomocy.

Jak nadużywanie alkoholu wpływa na rodzinę i przyjaciół

Nadużywanie i uzależnienie od alkoholu nie tylko wpływają na osobę pijącą, ale także na ich rodziny i bliskich. Obserwowanie, jak przyjaciel lub członek rodziny zmaga się z problemem alkoholowym, może być równie bolesne, co frustrujące. Twoja ukochana osoba może zakłócać życie rodzinne, zaniedbując swoje obowiązki, popadając w kłopoty finansowe i prawne lub źle traktując, a nawet znęcając się nad tobą i innymi członkami rodziny.

Bycie świadkiem picia ukochanej osoby i pogarszania się relacji może wywołać wiele przykrych emocji, w tym wstyd, strach, złość i obwinianie siebie. Uzależnienie bliskiej osoby może być nawet tak przytłaczające, że łatwiej będzie je zignorować i udawać, że nic się nie dzieje. Ale na dłuższą metę zaprzeczanie temu przyniesie tylko więcej szkody tobie, twojej ukochanej osobie z problemem i reszcie twojej rodziny.

Pamiętaj, że nie jesteś sam w swojej walce. Alkoholizm i nadużywanie alkoholu dotykają miliony ludzi z każdej klasy społecznej, rasy, pochodzenia i kultury. Ale jest dostępna pomoc. Chociaż nie możesz wykonać ciężkiej pracy polegającej na przezwyciężeniu uzależnienia dla ukochanej osoby, twoja cierpliwość, miłość i wsparcie mogą odegrać kluczową rolę w jej długotrwałym powrocie do zdrowia. Dzięki tym wskazówkom możesz ulżyć cierpieniu ukochanej osoby, zachować własne zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie oraz przywrócić spokój i stabilność w związku i życiu rodzinnym.

Wyznacz konsekwencje

Wiele osób uzależnionych postrzega konsekwencje jako puste groźby. Gdy bliska ci osoba odmawia leczenia i nie chce pomocy, ustal tego konsekwencje. Może to być coś tak lekkiego, jak odebranie przywilejów korzystania z Internetu lub alkoholu z domu. Czasami potrzebne są bardziej drastyczne konsekwencje, takie jak: wyprowadzka, odebranie prawa do odwiedzin i/lub skontaktowanie się z władzami. Skuteczne konsekwencje różnią się w zależności od osoby i nasilenia uzależnienia. Wszystkie powinny mieć na tyle duże znaczenie, aby zmotywować uzależnionego, który odmawia leczenia, do ponownego rozważenia i ostatecznie wyrażenia zgody na podjęcie rehabilitacji. Bez względu na to, jakie granice wyznaczysz, musisz się ich trzymać. Uzależniony musi zrozumieć, że jego lub jej nadużywanie substancji ma dalekosiężne skutki.

Przestań włączać współuzależnienie

Współuzależnienie to wspieranie uzależnienia, nawet jeśli nie bezpośrednio. Czy wspierasz finansowo uzależnionego? Może to przybierać formę tanich mieszkań, co pozwala im wydawać nadwyżki pieniędzy na narkotyki lub alkohol. Może to być udzielenie im „pożyczki” lub zapewnienie artykułów spożywczych. Czy ukrywasz nałóg? Być może kłamiesz o tym, dlaczego ukochana osoba nie może dotrzeć na spotkanie. Może wykonujesz za nich obowiązki związane ze szkołą lub pracą. Kiedy przestaniesz to robić, uzależniony ma okazję nie tylko zobaczyć konsekwencje nadużywania alkoholu, ale zmusza go to do cięższej pracy, aby utrzymać nałóg. Bez twojej pomocy mogą sobie uświadomić, jak bardzo ich uzależnienie ma wpływ na ich działania i życie.

Przygotuj się emocjonalnie

Uzależnienie to potężna choroba, która wpływa na emocjonalną część mózgu, a ustalanie konsekwencji i wycofywanie wsparcia nie jest tym, co uzależniony chce usłyszeć. Po tym, jak odmówi leczenia, większość uzależnionych będzie próbowała manipulować bliskimi, aby ponownie ich wspierali. Może to wynikać z fałszywych obietnic („Przysięgam, przestałem pić”), gróźb („Nigdy więcej z tobą nie porozmawiam”), emocjonalnych apeli („Gdybyś mnie kochał, zrozumiałbyś”), fałszywej racjonalności („Nigdy nie byłem uzależniony”) i wiele innych taktyk. Te prośby są bardzo trudne do odparcia, ale nie osłabiają twojej determinacji. Osoba uzależniona nie może wyzbyć się chęci picia na własną rękę – musi zgłosić się na leczenie. O ile nie padną żadne brutalne groźby, zignoruj tę emocjonalną baterię i trzymaj się konsekwencji. To jest trudna miłość.

Uzyskaj pomoc dla siebie

Nie jest łatwo żyć z nałogiem – nawet jeśli to nie ty nadużywasz alkoholu. Nie jesteś jednak sam. Istnieją programy przeznaczone dla osób, których bliscy są uzależnieni. Grupy wsparcia dla nastolatków są często dostępne w połączeniu z tymi grupami. Oprócz wsparcia grupowego rozważ terapię rodzinną lub indywidualną. Poznanie uzależnień i nadużyć pomoże ci również zrozumieć, przez co przechodzi twoja ukochana osoba i jak lepiej jej pomóc.

To będzie dla ciebie ciężki czas. Wiedz, że nie tylko uwalniasz się od zniszczenia nałogu, ale popychasz ukochaną osobę do wyzdrowienia. Tylko osoba uzależniona może zobowiązać się do wyzdrowienia. Nawet jeśli teraz odmawia leczenia, nie oznacza to, że tak będzie w przyszłości. W międzyczasie nie pozwól, aby uzależnienie zawładnęło twoim życiem. Praktykuj twardą miłość i uzyskaj pomoc dla siebie.

Możliwości leczenia

Najlepsza opcja leczenia dla bliskiej osoby zależy w dużej mierze od głębokości jej problemu z piciem, stabilności jej sytuacji życiowej i wszelkich innych problemów zdrowotnych, z którymi może się borykać.

Uczestnictwo w programie 12 kroków lub innej grupie wsparcia jest jedną z najczęstszych opcji leczenia nadużywania i uzależnienia od alkoholu. Mityngi AA i podobne grupy pozwalają bliskiej osobie spędzić czas z innymi osobami borykającymi się z tymi samymi problemami. 

Wszywka alkoholowa, czyli Esperal, który wzbudza awersję do alkoholu, wywołując niebezpieczne objawy po reakcji z etanolem. Jest to opcja dla osób, które są pewne swojej decyzji i wiedzą, że nie sięgną po alkohol. 

Terapie behawioralne obejmują sesje terapii indywidualnej, grupowej i rodzinnej. Mogą one pomóc bliskiej osobie zidentyfikować podstawowe przyczyny nadużywania alkoholu, naprawić zniszczone relacje, rozwinąć umiejętności zaprzestania lub ograniczenia picia oraz dowiedzieć się, jak radzić sobie z czynnikami wyzwalającymi picie, które mogą powodować nawrót.

Leczenie stacjonarne lub ośrodki odwykowe zapewniają intensywne leczenie nadużywania lub uzależnienia od alkoholu.