menu

Jak rozpoznać padaczkę alkoholową?

21 marca, 2023


Padaczka alkoholowa może wystąpić u osób, które zmieniły swoje życie i przestały spożywać alkohol. Bardzo często występuje ona także u osób, które nagle odstawiły alkohol lub drastycznie zmniejszyły jego dawkę. Padaczka alkoholowa objawia się silnymi napadami drgawek. Towarzyszyć mogą im objawy takie jak biegunka, nadmierna potliwość, bezwiedne oddanie moczu.  Zauważając te objawy należy udać się do lekarza, który zadecyduje o dalszym leczeniu. Nieleczona padaczka alkoholowa może prowadzić do zgonu pacjenta. 

Padaczka alkoholowa – co to

Osoby, które nadmiernie spożywają alkohol przez długi czas, przyzwyczajają swój organizm do tej substancji. Jej nagłe odstawienie jest szokiem dla organizmu, co powoduje wystąpienie wielu silnych objawów. Jednym z nich jest padaczka alkoholowa. Objawia się ona drgawkami całego ciała, których nie sposób opanować. Występuje u osób uzależnionych od alkoholu niezależnie od ich wieku. Według badań obejmuje ona od 5% do 25% uzależnionych. Wymaga podjęcia leczenia. 

Padaczka alkoholowa – przyczyny choroby

Przyczyną wystąpienia padaczki alkoholowej jest nic innego jak alkohol. Wysokie stężenie tej substancji  powoduje, że podwyższony zostaje próg drgawkowy. To właśnie dlatego po spożyciu przez osoby uzależnione od alkoholu tej substancji ustępuje drżenie rąk.  Nagłe odstawienie alkoholu prowadzi do znacznego obniżenia progu drgawkowego. Padaczka alkoholowa ma bardzo podobne objawy do epilepsji, która występuje u osób nieuzależnionych od alkoholu. Napady padaczkowe mogą być spowodowane również przez niski poziom magnezu, zaburzenia neurotransmiterów czy funkcji kanałów wapniowych. Padaczka alkoholowa może zostać spowodowana również przez uszkodzenia mózgu czy neuroprzekaźników. 

Padaczka alkoholowa – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem są drgawki. Wystąpić może również utrata przytomności i gwałtowne skurcze mięśni kończyn górnych i dolnych. Bardzo często wystąpić mogą również powikłania związane z nieprawidłowym stężeniem witamin i mikroelementów. Pojawić mogą się również zaburzenia w mimice twarzy. Dodatkowo u osób uzależnionych od alkoholu wystąpić mogą biegunka, nudności, zaburzenia snu, podwyższone ciśnienie krwi, senność czy nadpobudliwość. Objawy te występują w przeciągu dwóch – trzech dni od ostatniej spożytej dawki alkoholu. Zazwyczaj powinny ustąpić po około tygodniu. 

Zazwyczaj podczas napadu pacjent traci świadomość i upada. Może dojść do nieświadomego oddania moczu czy stolca. Pacjent może przygryźć sobie język. 

Padaczka alkoholowa – pomoc osobie uzależnionej

Leczenie padaczki alkoholowej to przede wszystkim odtrucie organizmu. Proces ten pozwala na usunięcie toksyn i substancji szkodliwych z organizmu. Podczas odtrucia alkoholowego przywracane są również prawidłowe stężenia witamin, substancji odżywczych i elektrolitów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pozwala to również na odpowiednie nawodnienie organizmu. Otrzymane elektrolity usprawniają działanie układu nerwowego. Leczenie padaczki alkoholowej powinno trwać do momentu ustąpienia objawów. Podczas leczenia należy zadbać również o odpowiednią i zbilansowaną dietę bogatą w witaminy i mikroelementy. W momencie wystąpienia ataku padaczkowego ważne jest prawidłowe udzielenie pierwszej pomocy. Chociaż napad padaczkowy dla osób postronnych może wyglądać nieciekawie i przerażająco nie należy bać się osoby chorej. Bardzo ważne jest to, aby zabezpieczyć głowę pacjenta. Podczas silnych drgawek jednostka może uderzać głową o twarde przedmioty co może wywołać wystąpienie niebezpiecznych urazów tej części ciała. Podczas ataku padaczkowego nie wolno wkładać nic do jamy ustnej pacjenta. Jeżeli atak mija szybko a osoba uzależniona czuje się dobrze nie trzeba wzywać pogotowia. Jeżeli zaś atak się przedłuża należy wezwać pomoc. Wystąpienie padaczki alkoholowej wymaga odpowiedniej diagnostyki; Osoba uzależniona po ataku padaczkowym powinna zgłosić się do lekarza. 

Padaczka alkoholowa – skutki

Nieleczona padaczka alkoholowa może przerodzić się w epilepsję, która już stale będzie towarzyszyła osobie uzależnionej od alkoholu. Epilepsja w przypadku osób pijących alkohol problemowo może być też wywołana uszkodzeniami mózgu spowodowanymi  przez nadmierne spożywanie alkoholu. 

Padaczka alkoholowa – leczenie

Leczenie padaczki alkoholowej może odbywać się poprzez włączenie leków przeciwdrgawkowych i przeciwpadaczkowych, które przepisuje lekarz. Najczęściej jednak leczenie odbywa się poprzez przywrócenie prawidłowych stężeń witamin, elektrolitów i substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz odpowiedniego nawodnienia organizmu. Pomocne jest też usunięcie nagromadzonych przez nadmierną ilość alkoholu toksyn i substancji szkodliwych. 

Nieleczona i zaniedbana padaczka alkoholowa może wywołać śmierć pacjenta. Zgon związany jest najczęściej z powikłaniami po napadzie. Mowa tutaj o niewydolności serca, niedotlenieniu organizmu a w jej wyniku i śmierci mózgu. Śmierć mogą spowodować inne schorzenia pacjenta takie jak hipertermia, nadciśnienie, niewydolność nerek, kwasica, hipoksja, hiperkaliemia oraz zbyt wysokie stężenie katecholamin we krwi jednostki. 

Padaczka alkoholowa – zapobieganie

Powiedzenie, które mówi o tym, że zdecydowanie łatwiej zapobiegać niż leczyć tutaj również się sprawdza. Oczywiście najlepszą opcją jest abstynencja od alkoholu. Jednak w przypadku osób uzależnionych od tej substancji pomocne okazać może się zastosowanie farmakoterapii podczas odtrucia alkoholowego oraz dożylna suplementacja elektrolitów, które pozytywnie wpływają na układ nerwowy. 

Alkoholowy zespół abstynencyjny

W przypadku nagłego odstawienia alkoholu organizm domaga się tej substancji. Występują wtedy bardzo silne i nieprzyjemne objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Dlatego zaleca się, aby odtrucie alkoholowe u osób uzależnionych od alkoholu odbywało się w warunkach szpitalnych pod ścisłą kontrolą specjalistów. 

Objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego to:

 • drgawki
 • drżenie mięśni
 • rozdrażneinie
 • wymioty
 • nudności
 • biegunka
 • bóle mięśni
 • osłabienie organizmu
 • bóle głowy 
 • zawroty głowy
 • skoki ciśnienia
 • zła samopoczucie
 • obniżony nastrój
 • zaburzenia snu
 • koszmary
 • przyśpieszona akcja serca
 • omamy
 • halucynacje
 • agresja
 • uczucie lęku
 • uczucie niepokoju
 • i inne

W przypadku niepowikłanego alkoholowego zespołu abstynencyjnego objawy powinny ustąpić w przeciągu dwóch trzech dni. Jednak powikłany zespół alkoholowy jest o wiele groźniejszy i wymaga interwencji specjalistów. Bardzo często po zakończeniu odtrucia alkoholowego osoby te skierowane są na obserwację psychiatryczną oraz dalsze leczenie. Halucynacje oraz omamy są wielkim stresem dla osoby uzależnionej. Lęk oraz strach mogą doprowadzić do próby samobójczej. Wystąpienie padaczki alkoholowej również może prowadzić do zagrożenia zdrowia i życia pacjenta. Nagłe odstawienie alkoholu jest dużym szokiem dla organizmu. Aby było to bezpieczne warto zgłosić się do szpitala, aby pierwszy krok ku trzeźwości był bezpieczny. Odtrucie alkoholowe zwiększa motywację pacjenta do leczenia.