menu

Jak spożycie alkoholu przyczynia się do rozwoju niedoborów witamin i minerałów?

25 kwietnia, 2021


Witaminy zostały odkryte w 1912 roku przez Polaka – Kazimierza Funka. Dzisiaj nawet najmłodsze dzieci wiedzą, że są one niezbędne dla zdrowia. Mimo to stale spotyka się dorosłych z niedoborami związków odżywczych, spowodowanych najczęściej źle zbilansowaną dietą lub działaniem używek.

Nadużywanie alkoholu hamuje wchłanianie związków odżywczych

Osoby uzależnione od alkoholu zazwyczaj nie dbają w szczególny sposób o swoją dietę, stawiając kolejną dawkę napoju procentowego jako priorytet przetrwania, co skutkuje jedzeniem rzeczy przetworzonych, półproduktów, dieta tym samym jest źle zbilansowana i uboga, pozbawiona substancji odżywczych. Dodatkowo stan organizmu ulega dalszej degradacji ze względu na zaburzone funkcjonowanie przewodu pokarmowego poprzez działanie używek. M.in. zostaje zahamowane wchłanianie poszczególnych makroskładników. Dodatkowo nadużywanie alkoholu prowadzi do nadmiernej utraty wody, prowadzącej do odwodnienia.

Alkohol a witaminy z grupy B ‒ problemy z funkcjonowaniem układu nerwowego, ale czy tylko?

Ze względu na długotrwałe uzależnienie, w ciele człowieka dochodzi do licznych niedoborów, szczególnie witamin z grupy B. Najczęściej obserwuje się brak:

  • Witaminy B1 (tiaminy) – niedobór prowadzi do rozwoju zespołu Wernickiego-Korsakowa lub do choroby beri-beri,
  • Witaminy B3 (niacyny) – niedobór prowadzi do pelagry. Pojawia się zapalenie skóry, osłabienie, biegunki i otępienie,
  • Witaminy B6 (pirydoksyny) – niedobór prowadzi do występowania zaburzeń psychicznych, nieprawidłowości nerwów obwodowych oraz drgawek,
  • Witaminy B9 (kwasu foliowego) – niedobór prowadzi do upośledzenia funkcji układu nerwowego oraz przyczynia się do powstania niedokrwistości,
  • Witaminy B12 (kobalaminy) – niedobór prowadzi do niedokrwistości, zaburzeń świadomości, uszkodzeń nerwów, zaburzeń poznawczych, a także zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych poprzez wzrost stężenia homocysteiny.

Wpływ dużych dawek alkoholu na niedobory witamin rozpuszczalnych w tłuszczach

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach to witaminy z grup: A, D, E, K. Są one odpowiedzialne m.in. za prawidłowość widzenia, działanie układu immunologicznego, krzepnięcia krwi, neutralizację stresu oksydacyjnego, a także warunkują zdrowie układu kostnego. Prawidłowy poziom większości z tych witamin można osiągnąć poprzez prawidłową dietę – wyjątkiem jest witamina D, której suplementację zaleca się przez cały rok.

Nadmierne spożywanie alkoholu warunkuje pogłębianie się deficytów witaminowych na wielu płaszczyznach. Elementami tej niezdrowej układanki są: niedożywienie, upośledzenie wchłaniania tłuszczów, zaburzona praca wątroby, trzustki i jelit, choroba alkoholowa wątroby, spadek zdolności magazynowania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Cynk, selen, magnez ‒ niedobory pierwiastków są bardzo częste w przebiegu choroby alkoholowej

Zarówno makro jak i mikroelementy pełnią w ciele człowieka istotne funkcje. Zapewniają równowagę organizmu poprzez liczne procesy enzymatyczne. Udowodniono, że nawet niewielka dawka spożytego alkoholu przyczynia się do rozwinięcia deficytów poszczególnych pierwiastków. Przykładem może być cynk, który odpowiada za wzmacnianie odporności i bierze udział w procesach antyoksydacyjnych – szacuje się, że około 90% osób uzależnionych posiada niedobór właśnie tego pierwiastka. Początkowe objawy jego braku ukazują się w postaci zmian skórnych, biegunek, a także zauważalnie gorzej goją się wszelkie rany i skaleczenia. Z kolei przewlekła forma deficytu cynku skutkuje rozwojem alkoholowej choroby wątroby oraz uszkodzeń układu nerwowego.

Nadużywanie alkoholu warunkuje także niedobór selenu. Jest on istotny dla prawidłowej pracy tarczycy, układu immunologicznego oraz nerwowego. Jego brak, szczególnie w przypadku alkoholików, powoduje choroby i schorzenia psychiczne. Pojawia się również kardiomiopatia rozstrzeniowa, a także niepłodność.

Innym niedoborem wywołanym przez destruktywne działanie alkoholu to brak magnezu. Przyjmuje się, że co trzeci alkoholik jest dotknięty schorzeniami wywołanymi przez zbyt małą ilość tego pierwiastka. Jego deficyt powoduje poważne zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego, a także udowodniono, że zwiększa ryzyko pojawienia się chorób sercowo-naczyniowych, wliczając w to zawał mięśnia sercowego, arytmię, czy też migotanie przedsionków. Należy zwrócić jeszcze uwagę na jeden, istotny fakt – otóż hipomagnezemia powoduje powolny rozwój niedoborów fosforu oraz wapnia. Są to dwa bardzo istotne pierwiastki, kluczowe w zapewnianiu zdrowia układu kostnego.

Jak uzupełnić niedobory witamin i minerałów wywołane nadmiernym spożyciem alkoholu?

W momencie kiedy dana osoba ze względu na swój styl życia oraz uzależnienie od alkoholu cierpi z powodu głębokich deficytów substancji takich jak makroelementy, jak i mikroskładniki, wprowadzenie zmian do diety w postaci prawidłowo zbilansowanych posiłków, bogatych w warzywa, owoce oraz mięso wydaje się być niewystarczające.

Spożywanie alkoholu w sposób nierozsądny i nadmierny prowadzi do pojawienia się licznych niedoborów, które objawiają się w postaci licznych dolegliwości i schorzeń, skutecznie obniżając jakość życia, a także komfort w codziennym funkcjonowaniu danej osoby. W celu odwrócenia zastałego stanu rzeczy, konieczne jest podjęcie zdecydowanych i radykalnych działań, które w szybkim tempie będą wstanie dokonać regeneracji wycieńczonego organizmu, a także odżywki go i nawodni. Polecanym rozwiązaniem oraz sposobem uporania się ze wspomnianym wyżej problemem jest zastosowanie specjalnie skomponowanych kroplówek zawierających w składzie między innymi witaminy.

Kroplówki witaminowe ‒ nowa, skuteczniejsza forma suplementacji?

W momencie odczuwania gorszego samopoczucia, człowiek zazwyczaj udaje się do apteki w celu zakupu doustnych preparatów witaminowych oraz suplementów diety. Są one powszechnie dostępne, można odnaleźć je również w Internecie. Przybierają różne formy, takie jak przykładowo: cukierki, tabletki musujące, żelki. Może to być atrakcyjne, ponieważ cukierek i żelki kojarzą się ze słodyczami, a nie kuracją uzupełniającą niedobory. W większości, tego typu wyroby medyczne nie są pozbawione wad. Przede wszystkim skład suplementów diety przeznaczony do stosowania doustnie często jest gorszej jakości, przez co ich całkowita wchłanialność jest niewystarczająca, często osiąga ledwie 30%, co jest zdecydowanie zbyt niską wartością, aby mówić o szybkim tempie uzupełniania znacznych niedoborów zarówno witamin, jak i minerałów. Dodatkowo w przeciwieństwie do leków, suplement diety jest słabiej przebadany laboratoryjnie i nie są wymagane aż tak restrykcyjne podejście, jak w przypadku właśnie leków, co skutkuje tym, że często nie ma gwarancji działania danego suplementu. Owszem, mogą one posiadać wyszczególnione składniki, jednak ich przyswajalność oraz stężenie mogą być na tyle niskie, że w rzeczywistości nie poprawiają stanu danej osoby.

Lepszym wyborem niż doustne preparaty stanowią kroplówki witaminowe. Ich skuteczność warunkowana jest poprzez wlew dożylny, pomijający układ trawienny, przez co wartościowe składniki trafiają od razu do krwioobiegu, a nim po krótkiej chwili do wszystkich komórek ciała. Za pomocą naszych działań, pełne wysycenie komórek substancjami odżywczymi sprawia, iż nasi Pacjenci bardzo szybko odczuwają poprawę samopoczucia, zdrowia i kondycji, często degradowanych przez miesiące lub lata nadmiernego spożywania alkoholu.