menu

Odwodnienie organizmu po alkoholu

31 marca, 2021


Odwodnienie organizmu po alkoholu – dlaczego nie można go bagatelizować?

Działanie alkoholu na organizm człowieka niesie ze sobą liczne negatywne skutki, do których zalicza się odwodnienie, które może doprowadzić do poważnych dolegliwości. Jak więc rozpoznać odwodnienie alkoholowe oraz jak je wyeliminować?

Czym jest odwodnienie?

Odwodnienie to stan, który charakteryzuje się obniżonym poziomem nawodnienia organizmu, wywołując zaburzoną pracę narządów wewnętrznych. Długo utrzymywany stan odwodnienia zagraża zdrowiu i życiu.

Skąd się bierze odwodnienie alkoholowe?

Alkohol powoduje odwodnienie, ponieważ podczas spożywanych napojów procentowych organizm człowieka zaczyna bronić się przez powstałymi toksynami. Podejmuje próby usunięcia ich poza organizm. Z tego powodu zwiększa się wydalanie płynów z organizmu, co powoduje odwodnienie.

Wpływ alkoholu ma działanie moczopędne

W źródłach medycznych można odnaleźć informację świadczącą o tym, że 1 gram czystego alkoholu wywołuje wyprodukowanie 10 gramów moczu. Człowiek zaczyna częściej wydalać płyny, co przyczynia się do powstania deficytu wodnego w organizmie, wywołując odwodnienie.

Wbrew pozorom, spożywane napoje razem z alkoholem, takie jak soki i napoje gazowane, nie pomagają w nawodnieniu. Posiadają one wiele cukru, który odkładając się w organizmie może zwiększać ciśnienie.

Odwodnienie po nadmiernym spożyciu alkoholu może utrzymywać się przez kilka dni. Dodatkowo występujące objawy zatrucia alkoholowego, takie jak wymioty i biegunka, zwiększają odwodnienie.

Odwodnienie po alkoholu – niepokojące objawy

Odwodnienie po nadmiernie spożytym alkoholu niesie ze sobą wiele negatywnych skutków. Zwiększa się zapotrzebowanie na wodę, czego objawem jest ból głowy. Trwale występujące odwodnienie może prowadzić do zaburzeń pracy nerek, a nawet zawału. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż alkohol obniża poziom wazopresyny, hormonu antydiuretycznego, a jego brak wywołuje nadmierne usuwanie wody z ciała człowieka. Częstą przypadłością zdrowotną alkoholików jest niewydolność nerek, dlatego o nawodnienie powinny zadbać w szczególności osoby uzależnione od alkoholu.

Charakterystyczne objawy odwodnienia są łatwe do rozpoznania i zalicza się do nich:

 • Zwiększone pragnienie,
 • Bóle głowy,
 • Przyśpieszona akcja serca,
 • Ciemny kolor moczu,
 • Apatia,
 • Rozdrażneinie.

Alkohol powoduje także zmiany w wyglądzie człowieka. Ze względu na toksyczne działanie podrażnia wszystkie tkanki, w tym także tkankę skórną. Cera osoby odwodnionej ma szary kolor, występują sine miejsca pod oczami, pojawiają się worki. Skóra ciała oraz błony śluzowe są suche, a sama twarz alkoholika zaczyna być opuchnięta.

Silne odwodnienie może wymagać leczenia szpitalnego.

Czy odwodnienie organizmu jest niebezpieczne?

Warto zwrócić uwagę na to, że człowiek bez jedzenia może przeżyć miesiąc, ale bez pinia maksymalnie kilka dni. Nawadnianie organizmu, tak samo jak oddychanie tlenem jest podstawową funkcją życiową człowieka. Należy wspomnieć również, że ciało człowieka w dużej mierze składa się z wody – jej ilość waha się od 45 do 75 procent masy ciała i jest to uzależnione od budowy ciała, płci oraz wieku człowieka. Całkowita ilość wody wraz z wiekiem maleje. Szacuje się, że różnica wynosi około 15%, co odpowiada około 6 litrom wody w okresie od dwudziestego do osiemdziesiątego roku życia. Osoby starsze w ciągu dnia piją mniej wody, ponieważ słabiej niż osoby młode odczuwają pragnienie. W wyniku procesu starzenia się, nerki mają mniejszą zdolność zagęszczania moczu oraz zatrzymywania wody, w momencie kiedy występuje nieregularne dostarczanie wody do organizmu.

Czym jest kac?

Kac, tak samo jak zatrucie alkoholowe, objawia się jako silny ból głowy, ogólne złe samopoczucie, nudności, wymioty, drażliwość, utratę kontroli, a czasami nawet przytomności. Są to nieprzyjemne konsekwencje spożycia napojów alkoholowych w nadmiarze. Należy uświadomić sobie, że już z pierwszym łykiem alkoholu narządy wewnętrzne człowieka, szczególnie wątroba, zaczyna wzmagać swoją pracę, aby metabolizować neurotoksyczny etanol.

Nawodnienie organizmu po alkoholu lekiem na kaca

Aby uniknąć nieprzyjemnych zdrowotnych konsekwencji, należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Zarówno ogólna sprawność organizmu, jak i samopoczucie na kacu jest obniżone, dlatego warto podjąć działania gwarantujące szybkie efekty.

W celu nawodnienia organizmu powinno się spożyć odpowiednie środki. Jedną z alternatyw jest woda mineralna wysokozmineralizowana. Jest to rozwiązanie na stosunkowo niewielkie odwodnienie, pomaga na bóle głowy. Należy unikać słodkich napojów, ponieważ duża ilość cukru w nich zawarta pogłębia złe samopoczucie.

W momencie kiedy nawadnianie organizmu nie pomaga, mowa wtedy o wysokim poziomie odwodnienia. W takim przypadku należy spożyć dostępne w aptece bez recepty elektrolity lub udać się na terapię na kaca. Elektrolity wtedy zażywa się dożylnie, osiągając równowagę w gospodarce wodno-elektrolitowej. Już nawet po trzech godzinach może wrócić sprawność organizmu. Dostarczenie dużej ilości witamin szybko niweluje działanie kaca, umożliwiając powrót do komfortowego samopoczucia.

Walka z alkoholizmem

Z psychologicznego punktu widzenia alkoholikiem jest się przez całe życie. Niestety, nawet mała, jednorazowa dawka spożytego alkoholu z dużym prawdopodobieństwem spowoduje nawrót choroby. Walka z alkoholizmem prowadzi do stygmatyzacji i napiętnowania danej osoby. Nikt nie chce być napiętnowany alkoholizmem, szczególnie w społeczeństwie w którym pije prawie każdy. Są społeczeństwa, gdzie alkohol pełni istotną funkcję społeczną, kulturową, a nawet historyczną. Napoje alkoholowe towarzyszą człowiekowi od najwcześniejszych chwil, aż do ostatniego oddechu. Wśród Polaków panuje przekonanie, że każdy spożywa alkohol, ale nikt nie jest alkoholikiem. Spowodowane jest to licznymi stereotypami, gdzie alkoholik utożsamiany jest z degeneratem, marginesem społecznym, których należy poddać izolacji od osób nieuzależnionych, a następnie poddać przymusowemu leczeniu. Mimo, że nikt nie chce stać się alkoholikiem, niestety droga do uzależnienia jest bardzo prosta i krótka.

Aby uzyskać pomoc w walce o lepsze jutro, bez alkoholu, warto zgłosić się do profesjonalnego ośrodka leczenia uzależnień, albo skorzystać z implantacji wszywki alkoholowej. Mimo licznych mitów na jej temat, w dalszym ciągu jest to jedna z bardziej skutecznych metod życia w trzeźwości, a w porównaniu z odtruciem alkoholowym oraz psychoterapią daje niemalże gwarancję na wyjście z uzależnienia.

Na czym polega działanie wszywki alkoholowej?

Działanie wszywki alkoholowe Wrocław można wyjaśnić poprzez omówienie jej funkcji w organizmie. Przede wszystkim blokuje ona działanie enzymu o nazwie dehydrogenaza aldehydowa, która powinna metabolizować aldehyd octowy. Poprzez wzrost aldehydu octowego w ciele człowieka, organizm zaczyna bronić się poprzez szereg nieprzyjemnych symptomów psychosomatycznych, podobnych do objawów ostrego zatrucia alkoholowego. Należy pamiętać, że już jednorazowa, minimalna dawka alkoholu wywołuje wystąpienie powyższych czynników. Należy uważać na leki zawierające alkohol, słodycze z alkoholem, a nawet płukanki higieny jamy ustnej. Osoba z wszywką może odczuwać:

 • Stany lękowe i niepokój,
 • Rumieńce na twarzy,
 • Zawroty głowy,
 • Uderzenia gorąca,
 • Wymioty, nudności, biegunkę,
 • Uczucie duszności,
 • Nadmierną potliwość.

Dodatkowo, duże dawki alkoholu mogą doprowadzić do:

 • Utraty przytomności,
 • Zaburzeń akcji serca, tachykardii, migotania przedsionków,
 • Napadów drgawkowych,
 • Niewydolności krążeniowo-oddechowej.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, osobom stosującym wszywkę Esperal odradza się spożywania alkoholu ze względu na duże ryzyko utraty zdrowia lub życia.