menu

Psychologia upijania się

20 lutego, 2023


Dlaczego ludzie przesadzają z piciem alkoholu? Niektórzy piją za dużo, ponieważ są fizycznie uzależnieni od alkoholu, ale nie każdy, kto pije dużo, jest fizycznie od niego uzależniony. 

Częstym problemem związanym z używaniem alkoholu jest upijanie się, czyli szybkie spożywanie dużych ilości alkoholu. Zwykle jest to około czterech drinków w ciągu dwóch godzin dla przeciętnej kobiety lub pięciu drinków w ciągu dwóch godzin dla przeciętnego mężczyzny. Ci, którzy czasami dużo piją, mogą mieć wiele kłopotów i mogą próbować przestać upijać się, ale prędzej czy później zrobią to samo ponownie. Jaka jest psychologia upijania się?

Czym jest upijanie się? 

Upijanie się jest ogólnie uważane za destrukcyjny wzorzec, w którym dana osoba dużo pije, zaniedbując obowiązki i inne aspekty. Upijanie się jest obecnie definiowane, jako okazja, podczas której wypija się wystarczającą ilość drinków, aby podnieść poziom stężenia alkoholu we krwi do 0,6 promila. Powyżej stężenia 0,6 promila skutki spożycia alkoholu są już wyraźnie negatywne, dlatego nie należy przekraczać tej granicy, gdyż to maksymalne „bezpieczne stężenie alkoholu” we krwi.

Niezależnie od tego, czy osoba pijąca wypije kilka kieliszków na imprezie, czy wypije dwa duże kieliszki wina w domu z kilkoma przyjaciółmi, nadal uważa się, że osoba ta nadużywa alkoholu. Osoby, które nie piją codziennie, również można uznać za upijających się, zwłaszcza jeśli szybko spożywają napoje i piją wyłącznie w celu upojenia alkoholowego.

Istnieje wiele oznak, że możesz mieć problem z upijaniem się. Niektóre z nich obejmują:

 • Spożywanie nadmiernych ilości alkoholu w weekendy lub podczas imprez towarzyskich;
 • Spożywanie tak dużej ilości alkoholu, że tracisz przytomność;
 • Picie czterech lub pięciu drinków w ciągu dwóch godzin lub mniej;
 • Picie więcej niż planowałeś;
 • Angażowanie się w zachowania podczas picia, których później żałujesz;
 • Uczucie zmęczenia lub kaca po nocy spędzonej na piciu;
 • Martwienie się lub poczucie winy z powodu nadmiernego picia.

Trendy i konsekwencje upijania się

Ludzie na ogół upijają się, aby szybko się upić, a ten wzorzec nadmiernego picia jest powszechny wśród studentów, ponieważ upijanie się jest często kojarzone ze studenckimi czasami. Studenci mogą również mieć tendencję do upijania się z powodu presji rówieśników lub po prostu naśladując przykład dawany przez rówieśników na imprezach towarzyskich.

Upijanie się może negatywnie wpływać na zdrowie jednostki, prowadzić do obrażeń, mieć niezamierzone konsekwencje, takie jak ciąża lub choroby przenoszone drogą płciową, lub powodować problemy zdrowotne, takie jak uszkodzenia neurologiczne lub choroby wątroby. W niektórych przypadkach upijanie się może spowodować poważne uszkodzenie mózgu lub śmierć.

Chociaż upijanie się może mieć wpływ na nastrój jednostki, powodować zaniki pamięci i prowadzić do zachowań aspołecznych lub agresywnych, samo w sobie nie oznacza stanu zdrowia psychicznego. Zamiast tego upijanie się najlepiej rozumieć jako zachowanie wysokiego ryzyka, które może być związane z problemami ze zdrowiem psychicznym.

Osoby z niektórymi schorzeniami, takimi jak mania i osobowość typu borderline, mogą być bardziej podatne na upijanie się. Ponieważ upijanie się ma silny komponent presji społecznej, ludzie, którzy mają silne pragnienie zadowolenia, słabą kontrolę impulsów lub doświadczają wzmożonych stanów emocjonalnych, mogą wykazywać większą skłonność do upijania się niż inni.

Psychologia upijania się

Jeśli upijanie się nie jest spowodowane fizycznym uzależnieniem od alkoholu, co je powoduje? Dla wielu osób upijanie się jest spowodowane faktem, że spożywanie alkoholu jest niezwykle społecznie akceptowalne. Wiele okazji towarzyskich, od spotkań świątecznych po imprezy sportowe, obraca się wokół alkoholu. Zmieniająca umysł substancja chemiczna w alkoholu może zmniejszać zahamowania i łagodzić stres, więc niektórzy ludzie upijają się, gdy czują się szczególnie przytłoczeni lub zestresowani.

Ponadto psychologia odgrywa istotną rolę w upijaniu się. Upijający się często mają „fałszywe poczucie kontroli” nad alkoholem. Nie myślą, że mogą wymknąć się spod kontroli, więc nadal dużo piją i przesadzają. Negatywne emocje mogą również prowadzić niektórych ludzi do nadmiernego picia w celu odrętwienia uczuć lub ucieczki od rzeczywistości.

Psychologia alkoholizmu

Alkoholizm jest poważnym zaburzeniem o długotrwałych i destrukcyjnych skutkach. Ważne jest, aby zrozumieć psychologię stojącą za alkoholizmem, ponieważ może to pomóc ludziom rozpoznać objawy i szukać pomocy dla siebie lub bliskiej osoby.

Alkoholizm często charakteryzuje się brakiem samokontroli i chęcią picia pomimo negatywnych konsekwencji. Kilka czynników psychologicznych może zwiększyć czyjeś ryzyko wystąpienia zaburzeń związanych z używaniem alkoholu, w tym:

 • Genetyka;
 • Środowisko;
 • Problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak lęk lub depresja;
 • Normy społeczne.

Ponadto psychologia odgrywa rolę w wychodzeniu z alkoholizmu. Różne terapie, w tym terapia poznawczo-behawioralna i wywiady motywacyjne, mogą pomóc osobom powracającym do zdrowia rozwinąć zdrowsze mechanizmy radzenia sobie i zmienić ich stosunek do alkoholu.

Zrozumienie psychologii stojącej za upijaniem się i alkoholizmem jest niezbędne do rozpoznania i rozwiązania tych problemów. Jeśli ty lub ktoś bliski zmaga się z nadużywaniem alkoholu lub uzależnieniem, poszukaj pomocy u wykwalifikowanego specjalisty.

Jak przestać upijać się

Najlepszy sposób na zaprzestanie upijania się zależy od tego, jak poważny jest problem i co go powoduje. Jeśli jesteś fizycznie uzależniony od alkoholu, będziesz musiał udać się na rehabilitację szpitalną, aby być pod nadzorem medycznym podczas detoksykacji. Jeśli sporadycznie upijasz się, możesz nie być fizycznie uzależniony od alkoholu i możesz być w stanie przestać upijać się, przechodząc terapię behawioralną. Możesz także zastosować wszywkę alkoholową, która ma za zadanie wywołać awersję do alkoholu. Wszywkę wszywa się pod skórę, a substancja czynna uwalnia się do krwiobiegu i powoduje negatywne skutki uboczne po wypiciu alkoholu. 

Nawiązanie kontaktu z tym, co powoduje chęć wypicia zbyt dużej ilości alkoholu, jest niezbędne, ponieważ upijanie się może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym wypadków samochodowych, upadków lub utonięć. Załóżmy, że sięgasz po alkohol, aby złagodzić niepokój lub dyskomfort emocjonalny. W takim przypadku specjalista ds. zdrowia psychicznego może pomóc ci dotrzeć do źródła twoich problemów i pomóc ci znaleźć zdrowsze umiejętności radzenia sobie. Kiedy uznasz, że masz problem z upijaniem się, możliwe jest znalezienie rozwiązania, które pozwoli złagodzić lub zatrzymać to zachowanie, zanim doprowadzi ono do niepożądanych konsekwencji.