menu

To jeszcze picie okazjonalne czy już uzależnienie? Jaka jest definicja choroby alkoholowej?

6 marca, 2023


Granica między okazjonalnym spożywaniem alkoholu a uzależnieniem jest niezwykle cienka. To granicą, którą bardzo łatwo przekroczyć. Należy pamiętać, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, a każdy kieliszek może być tym, który prowadzi do nałogu. Co zrobić, gdy zauważasz i siebie pierwsze objawy choroby alkoholowej? Zastanawiasz się czy masz problem z alkoholem? Nie czekaj! Już dziś zgłoś się do specjalisty i uratuj swoje życie. 

Choroba alkoholowa – co to jest?

Choroba alkoholowa to potencjalnie śmiertelna i nieuleczalna choroba. Uzależnienie od alkoholu rozwija się stopniowo. To proces, który postępuje każdego dnia. 

Choroba ta objawia się ciągłą i narastającą potrzebą spożywania alkoholu. W momencie zaprzestania spożywania alkoholu jednostka doświadcza nieprzyjemnych dolegliwości zarówno fizycznych jak i psychicznych. Na problem choroby alkoholowej powinniśmy patrzeć holistycznie. Oznacza to, aby nie kategoryzować tej choroby, ani nie oceniać zero-jedynkowo osób uzależnionych. Warto jest na problem choroby alkoholowej spojrzeć również z punktu widzenia medycyny, psychologii, pedagogiki społecznej z filozofii oraz prawa. 

Jaka jest definicja choroby alkoholowej według WHO?

Jest to jedna z najczęściej używanych definicji, która przedstawia uzależnienie od alkoholu. Definicja ta została zapisana w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, która opracowana została przez Światową Organizację Zdrowia. 

Definicja ta mówi że choroba alkoholowa to zmiany psychiczne i somatyczne, które spowodowane zostały uzależnieniem od alkoholu. Stan ten charakteryzuje się pewnymi reakcjami, które zmierzają do stałego lub niezwykle częstego spożywania alkoholu. Alkohol spożywany jest po to, aby zaznać jego działania psychoaktywnego oraz  w celu uniknięcia złego samopoczucia – spowodowanego alkoholem lub jego brakiem. 

Definicja ta mówi więc o tym, że uzależnienie od alkoholu jest zarówno uzależnieniem psychicznym jak i fizycznym. 

Uzależnienie fizyczne objawia się tym, że jednostka nie może poprawnie funkcjonować bez alkoholu. W przypadku zaprzestania spożywania alkoholu jednostka doświadczyć może silnych i nieprzyjemnych dolegliwości fizycznych. Uzależnienie psychiczne objawia się tym, że osoba uzależniona stałe odczuwa silną potrzebę stosowania alkoholu, koncentruje się na nim, nie potrafi oderwać swoich myśli od alkoholu. 

Osoba, która często spożywa alkohol nijako przyzwyczaja swój organizm do tej substancji. Sprawia to, że aby poczuć pożądany stan upojenia alkoholowego, jednostka musi spożyć coraz większe ilości alkoholu. Osoba uzależniona ma coraz większą tolerancję na alkohol. 

Czy mam problem z alkoholem?

Aby zdiagnozować chorobę alkoholową, u osoby, która spożywa alkohol przez ostatni rok należy stwierdzić co najmniej sześć objawów z poniższej listy:

  • Głód alkoholowy, charakteryzuje się silną chęcią spożycia alkoholu. W chwili jego odczuwania nie liczy się nic innego
  • Alkoholowy zespół abstynencyjny, charakteryzuje się drżeniem cialaz drżeniem rąk, rozdrażnieniem, osłabienie organizmu, zaburzeniami snu, potliwością, nudnościami, wymiotami, biegunką, bólami głowy, zawrotami głowy, podwyższonym ciśnieniem, kołataniem serca, nadwrażliwością na światło i dźwięk, stanami lękowymi
  • Brak kontroli nad ilością spożywanego alkoholu
  • Brak kontroli nad własnym zachowaniem po alkoholu
  • Zwiększona tolerancją na alkohol
  • Tłumaczeniem swojego picia – dla relaksu, przecież każdy pije…
  • Zaniedbywanie rodziny, pracy, zainteresowań na rzecz alkoholu
  • Spożywanie alkoholu mimo wiedzy o jego szkodliwym wpływie na organizm
  • Spożywanie alkoholu w sytuacjach takich jak jazda samochodem czy praca

Jaka jest definicja osoby uzależnionej od alkoholu?

Osoba nadmiernie spożywająca alkohol nosi miano alkoholika, osoby uzależnionej od alkoholu, osoby pijącej alkohol problemowo czy osoby z problemem uzależnienia. Osoba ta odczuwa silna chęć i nieodpartą potrzebę spożycia alkoholu. W momencie, gdy osoba ta nie może zdobyć alkoholu i go spożyć, narastać mogą w niej emocje takie jak napięcie, niepokój, rozdrażnienie czy agresja. Osoba ta wraz z rozwojem choroby alkoholowej ma coraz mniejszy wpływ na własne życie, swoje zachowanie oraz ilości wypijanego alkoholu. Osoba pijąca alkohol problemowo nie jest w stanie kontrolować własnego życia. Zaniedbuje rodzinę, dzieci, obowiązki domowe, obowiązki w pracy. 

Osoba ta często na pokaz próbuje udowodnić bliskim, że nie ma problemu z alkoholem i może zaprzestać jego spożywania na określony czas.  Bardzo często zaprzestanie spożywania alkoholu może wywołać wystąpienie alkoholowego zespołu abstynencyjnego, który powoduje silne i nieprzyjemne dolegliwości takie jak ból głowy, drgawki, dreszcze, wymioty czy kołatanie serca. Osoba uzależniona zapija kaca oraz skutki alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Spożycie alkoholu powoduje u osoby uzależnionej spokój oraz możliwość „normalnego” funkcjonowania. Wraz z coraz większą tolerancja na alkohol, osoba uzależniona musi sięgać po coraz większe dawki tej substancji, aby poczuć upragniony spokój lub stan upojenia alkoholowego. 

Czy choroba alkoholowa jest uleczalna?

Choroby alkoholowej nie da się wyleczyć. Poprzez terapię leczenia uzależnień oraz ciężką pracę, jednostka może przez wiele lat żyć w trzeźwości jednak nigdy nie będzie miała kontroli nad alkoholem. Oznacza to, że dzięki podejściu terapii, ciężkiej pracy, zmiany swoich nawyków oraz schematów działań, osoba uzależniona może przestać pić i przez wiele lat żyć w trzeźwości. Jednak, gdy chociaż raz spróbuje alkoholu bardzo łatwo może wrócić do uzależnienia. Osoba uzależniona nigdy nie może już skosztować alkoholu. 

Leczenie choroby alkoholowej może odbywać się poprzez uczęszczanie na terapię leczenia uzależnień. Osoba uzależniona uczęszcza zarówno na terapię indywidualną jak i grupową. Na zajęciach poznaje narzędzia, które służą radzeniu sobie z chorobą alkoholową oraz głodem alkoholowym. Jednostka poznaje siebie, swoje emocje, motywację i schematy działań. Uczy się nowych zachowań, które są społecznie akceptowalne. Poznaje metody, aby radzić sobie z trudnościami bez agresji i alkoholu. 

Kolejną z metod, którą można wykorzystać podczas leczenia choroby alkoholowej jest zastosowanie wszywki alkoholowej. Esperal działa na zasadzie terapii awersyjnej. Wywoływane silne i negatywne objawy po spożyciu alkoholu mają zniechęcić osobę uzależnioną do spożywania alkoholu. Esperal w połączeniu z alkoholem powoduje silne zatrucie alkoholowe, które objawia się silnymi i wielogodzinnymi bólami głowy, wymiotami, skokami ciśnienia, kołataniem serca, przyśpieszona akcją serca i innymi. Objawy te mogą nieprzerwanie trwać do kilkunastu godzin. Pojawiają się w ciągu kilku minut od spożycia alkoholu. 

Przed przystąpieniem na terapię leczenia uzależnień bardzo często wymagane jest odbycie odtrucia alkoholowego. Jest to około dziesięciu dni, podczas których organizm jest uwalniany i oczyszczany z toksyn oraz substancji szkodliwych. Detoks pozwala na wyrównanie prawidłowego poziomu elektrolitów, mikroelementów, witamin i płynów w organizmie.