menu

Zapobieganie chorobie alkoholowej

17 listopada, 2022


Psychoedukacja na temat choroby alkoholowej jest ważna już od najmłodszych lat. Powinniśmy być świadomi zagrożenia, jakie niesie ze sobą spożywanie alkoholu. Działania profilaktyczne mogą uratować wiele żyć, dlatego są tak ważne w codziennym życiu. 

Zapobieganie alkoholizmowi ma duże znaczenie w przypadku osób znajdujących się w grupie ryzyka. Niektóre osoby po prostu muszą wprowadzić w swoje obecne życie zmiany, zanim chorobie rozwinie się w nich na dobre. Wiele czynników wpływa na rozwój alkoholizmu. W przypadku dzieci, wychowujących się w rodzinie alkoholowej sprawa wygląda nieciekawie, ponieważ są one w dużej mierze obarczone ryzykiem rozwoju danego zaburzenia. 

Czasami działania prewencyjne mogą się okazać dużo prostsze niż się spodziewaliśmy. Edukacja w uzależnieniach jest podstawową formą leczenia, przez którą musi przejść każda osoba uzależniona. 

Proste, domowe sposoby na zapobieganie alkoholizmowi

 • Nie trzymaj alkoholu w domu – brak dostępu do używki, sprawi, że nie będziesz miał możliwości swobodnego korzystania z niej w każdym trudnym momencie,
 • Poznaj limity picia – naucz się racjonalnie korzystać z używki, aby nie upijać się oraz unikać zatrucia alkoholowego,
 • Otaczaj się osobami, które są dalekie od zaburzeń nadużywania alkoholu – im więcej czasu będziesz spędzać z osobami trzeźwymi, tym łatwiej Ci będzie uciekać od uzależnienia,
 • Poznaj konsekwencje nadmiernego spożywania alkoholu – uczul się na skutki uboczne oraz wszelkie zniszczenia, które powoduje picie,
 • Podziel się swoimi obawami z osobami bliskimi,
 • Rozmawiaj, nie bój się prosić o pomóc, a w razie potrzeby rozpocznij leczenie. 

Czasami proste działania mogą uratować nam życie. Zwróć na to uwagę, zanim bo możliwe że będzie za późno. Alkoholizm nie wybiera. Uzależnić się możesz Ty lub bliska Ci osoba z twojego otoczenia. 

Co możesz zrobić, aby zapobiec alkoholizmowi młodych ludzi?

Młodzież jest wyjątkowo podatna na wpływ środowiska oraz grup rówieśniczych. Korzystanie z alkoholu stało się powszechną rozrywką, którą praktykuje wiele nieletnich. Z tego względu powinno się zwrócić szczególną uwagę na działania profilaktyczne w szkołach, gdzie młodzież spędza największą ilość czasu. Edukacja może pomóc spojrzeć w obiektywny sposób na chorobę. Większość osób nie zdaje sobie z większości faktów dotyczących uzależnień. Jak mamy się chronić przed czymś, o czym nie mamy większego pojęcia? 

Poprawnie przeprowadzony proces socjalizacji może uchronić najmłodszych przed szybką inicjacją alkoholową. Warto przedłużyć sobie okres abstynencji przynajmniej do uzyskania pełnoletności. 

Jak przyczyniać się do redukcji uzależnień od alkoholu?

Każdy może przyczynić się do zapobiegania nadmiernemu spożywaniu alkoholu. To bardzo ważne, aby wiadome było, jak walczyć z okrutnymi nałogami. Możesz wdrożyć proste kroki, które zmieniają więcej niż myślisz. 

 • Postaraj się pić mniejsze ilości alkoholu i pamiętaj, aby nie namawiać do picia innych,
 • Pomagaj innym unikać alkoholu – wspólne cele umacniają motywację, 
 • Poznaj korzyści płynące z odstawienia używki,
 • Jeżeli pijesz alkohol, rób to umiejętnie – nie upijaj się, pamiętaj o jedzeniu podczas picia oraz nie sięgaj po alkohol w razie problemów, z nadzieją, że możesz je w ten sposób rozwiązać,
 • Nie pij regularnie – w ten sposób tworzysz nieprawidłowe nawyki,
 • Wspieraj społeczności oraz szerz świadomość oraz fakty na temat uzależnień, aby zapobiegać chorobie w większych grupach ludzi,
 • Nie podawaj oraz nie wspieraj osób nieletnich w spożywaniu alkoholu,
 • Korzystaj z porad lekarza oraz psychologa – każdą wątpliwość możesz rozwiązać na terapii. 

Niektóre punkty są oczywiste, a jednak nie zawsze się ich trzymamy. Najważniejsza jest świadomość. Okazuje się, że o wielu rzeczach po prostu nie wiemy. Dbajmy o siebie oraz naszych bliskich, ponieważ zdrowie mamy tylko jedno. 

Działania prewencyjne na szerszą skalę

Uzależnienia to także problem całego społeczeństwa. Z tego względu, nie tylko pojedyncze jednostki powinny stosować działania profilaktyczne. Całe państwo może się przyczynić do redukowania ilości przypadków cierpiących na alkoholizm. 

 • Przestrzegaj prawa dotyczącego spożywania alkoholu,
 • Nie sprzedawaj używek osobom poniżej 18 roku życia,
 • Wpływaj na edukację w szkołach i połącz instytucje, które wspólnie mogą organizować różnego rodzaju akcje zapobiegające uzależnieniom,
 • Rutynowo monitoruj oraz zgłaszaj nadużywanie alkoholu przez osoby nieletnie lub bliskie, na których Ci zależy. 

W ten sposób rozwija się całe społeczeństwo, które zapobiega patologii społecznej, jaką stał się alkoholizm. 

Co robić, aby uniknąć choroby alkoholowej?

Jest kilka prostych kroków, których możesz się trzymać. W ten sposób stawisz czoła wszystkim nałogom oraz zagrożeniom. Wszystko zależy od Twojego indywidualnego podejścia. 

 • Przede wszystkim, dowiedz się, jak się rozwija uzależnienie. Zapoznaj się ze wszystkimi krokami oraz odnieś je do własnego funkcjonowania. Stosowanie używek w celach rekreacyjnych i rozrywkowych, poszukiwanie form odurzających oraz nadużywanie leków na receptę mogą wpłynąć negatywnie na rozwój choroby. 
 • Unikaj pokus oraz wpływowej presji rówieśniczej. Czasami zmiana towarzystwa jest najlepszym lekarstwem. Pamiętaj o rozwijaniu wartościowych oraz zdrowych relacji, które nie wpływają na Ciebie i Twoje zachowanie w sposób negatywny. Pozbądź się z życia wszystkich, którzy wywierają na Tobie presję w kwestii spożywania alkoholu. Otoczenie jest jednym z najbardziej znaczących czynników w rozwoju alkoholizmu. Grupy znajomych są bardzo ważne dla osób młodych – nieletnich. Naucz się kontrolować własne zachowanie i bądź asertywny. Gdy znajdziesz prawidłowych znajomych, nie będziesz musiał unikać ich bezustannej presji. 
 • Szukaj pomocy, gdy przestajesz sobie radzić z codziennymi problemami. Alkoholizm i inne uzależnienia bardzo często chodzą w parze z inną chorobą psychiczną. Okazuje się, że używki są przyczyną lub skutkiem jakiegoś wewnętrznego problemu. Leki, depresja lub zespół stresu pourazowego są wskazaniem do leczenia psychiatrycznego. Zbagatelizowanie jednej choroby psychicznej może sprawić, że pojawi się kolejna. Fachowa pomoc jest bardzo wartościowa oraz pozwoli Ci nabyć umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach oraz załagodzić nerwy bez sięgania po używki. 
 • Sprawdź czynniki ryzyka, którymi jesteś obarczony. Spójrz na historię chorób rodzinnych, ponieważ w ten sposób możesz wprowadzić szybkie zmiany we własne życie. Jeżeli któryś członek rodziny miał tendencje do uzależnień, możesz się spodziewać podobnego schematu u siebie. Ta świadomość pozwoli Ci wdrożyć działania profilaktyczne, dzięki którym zapobiegniesz rozwojowi alkoholizmu. Im bardziej jesteś świadomy swoich biologicznych, środowiskowych i fizycznych czynników ryzyka, tym większe prawdopodobieństwo, że je pokonasz.
 • Utrzymuj zrównoważone życie. Dbaj o swoje podstawowe potrzeby i żyj zgodnie z sobą samym. Naucz się w zdrowy sposób redukować stres oraz negatywne emocje. Preferuj zdrowy tryb życia, który uratuje Cię przed różnymi złymi decyzjami.